10 marca 2012

Co nas przekonało do IDC?

Co przekonało nas do terapii w Key Largo?

Po pierwsze terapia.
Terapia w Island Dolphin Care zorientowana jest na indywidualne potrzeby każdego dziecka. Również Emilia miała dostosowane do siebie i do wyznaczonego celu terapii ćwiczenia i zajęcia.
Zajęcia w wodzie i zajęcia w klasie to faktyczne ćwiczenia, w czasie których dziecko rozwija swoje umiejętności związane z komunikowaniem się lub usprawnianiem ruchowym. W czasie zajęć w wodzie wykonywanych jest kilkanaście różnych ćwiczeń z delfinem, więc fizyczny kontakt ze zwierzęciem jest ciągły. W czasie zajęć Emilka dotykała delfiny, trzymała za płetwy, głaskała, pływała na brzuchu delfinów itp itd. Zajęcia w klasie to zajęcia indywidualne. W klasie jest tylko jedno dziecko, ale za to 3 dorosłych (nie licząc rodziców, którzy w klasie też mogą z dzieckiem wykonywać ćwiczenia jeśli chcą). W czasie zajęć dziecko bawi się i ćwiczy wykonując i ozdabiając różne przedmioty. Dużo pracuje się tam na wrażeniach sensorycznych. Taki blok zajęć woda+klasa jest bardzo intensywny, więc na takich zajęciach dzieci mają mnóstwo okazji by ćwiczyć różne umiejętności.
IDC to nie komercyjne delfinarium, gdzie odbywają sie pokazy za pieniądze, ale ośrodek terapeutyczny, w ciągu dnia odbywają się dwie sesje po 4 dzieci po kolei więc w tygodniu 8 dzieci bierze w sumie udział w zajęciach i to one są w IDĆ najważniejsze.

Po drugie ludzie
Zespół IDC to doświadczeni terapeuci z prawdziwą intuicją refleksem. Mieliśmy okazję wielokrotnie obserwować ich w pracy i zawsze jesteśmy pod wrażeniem tego, jak skupieni i uważni są w pracy z dziećmi i9 jak wyczuleni na najmniejszy sygnał z ich strony. Na zajęciach dziecko jest partnerem, nieraz jest tak, że terapeuta dostosowuje ćwiczenia do aktualnej dyspozycji i zachcianek dziecka. W IDC z dzieckiem pracuje jeden terapeuta i 2 wolontariuszy, ale cały zespół komunikuje się ze sobą i omawia wszystkie przypadki, tak, że każdy z terapeutów ma świadomość jak dane dziecko pracuje, co umie, co osiągnęło, z czym ma problemy. Plany terapii dla każdego dziecka ustalane są zespołowo. Komunikacja w zespole jest sprawna, właściwie każdy w ośrodku jest w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania rodziców. Ujęło nas też to, że zawsze mają dla dziecka i rodziców czas, terapeuta zawsze informuje o przebiegu zajęć w danym dniu, omawia nad czym pracowano, co będzie na następnych zajęciach, konsultuje się z rodzicami i odpowiada na wszelkie pytania. Tak długo jest do Twojej dyspozycji jak długo tego potrzebujesz.

Po trzecie podejście do zwierząt
W IDC bardzo dba się o delfiny. Wszyscy zdają sobie sprawę, że one są tak samo ważne jak pacjenci. Mają stałą opiekę weterynaryjną, regulowany czas pracy do 2 godzin dziennie, odpowiednio dobraną dietę. Ośrodek jest pod nadzorem instytucji zajmujących się prawami zwierząt i restrykcyjnie przestrzega wszelkich zasad i przepisów. To, że delfiny czują się tam dobrze najlepiej poświadcza fakt, że swobodnie się rozmnażają i co jakiś czas pojawia się nowy delfin.

Po czwarte warunki
Ośrodek dysponuje własnym budynkiem z klimatyzowanymi pomieszczeniami oraz dwoma windami, wszystkie pracownie i klasy są wyposażone w sprzęty i narzędzia do pracy z dziećmi, bardzo dobre są warunki sanitarne, wszelkie pomieszczenia dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych. Akwen w jakim odbywają się zajęcia to naturalny zbiornik wodny połączony z kanałem pomiędzy oceanem a zatoką, jest więc w nim naturalna woda morska podlegająca naturalnym pływom oraz taka sama flora i fauna jak w oceanie czy zatoce. Do wody wchodzi się ze specjalnych platform, jest również opuszczana platforma dla tych, którzy mają problem z poruszaniem się.
Obok basenu znajduje się ogród sensoryczny pełen dźwięków i zapachów, który dzieci bardzo lubią.