10 marca 2012

O co chodzi z delfinoterapią?

Różne rodzaje delfinoterapii.

Niestety terminem "delfinoterapia" określane są różne zdarzenia, niektóre z terapią nie mające nic wspólnego.

Delfinoterapia a raczej pokaz
Pierwszy rodzaj na jaki można się natknąć to nazywanie mianem delfinoterapii zwykłego pokazu w delfinarium, niestety sam pokaz to za mało by mówić o terapii. Choć oglądanie oczywiście może być przyjemne to raczej na pewno nie przyniesie efektów.

Delfinoterapia na otwartym morzu
Ta forma aktywności to raczej relaks polegający na wypływaniu w morze łódką i pływanie w miejscu gdzie występują i widoczne są dziko żyjące delfiny. Ciekawska natura tych zwierząt sprawia, że często podpływają one dość blisko, ale kontaktu z nimi nie ma w ogóle a o terapii nie można mówić, jest to raczej atrakcja turystyczna niż forma zajęć.

Delfinoterapia z pływaniem
Kolejną formą sprzedawaną jako delfinoterapia jest pływanie w tym samym basenie co delfiny, gdzie również nie są przeprowadzane żadne ćwiczenia, atrakcja polega jedynie na wspólnej "kąpieli". Tu również nie bardzo można mówić o terapii, choć nieraz usiłuje się ludziom wmówić, że samo obcowanie z delfinami sprawia, że przenikają nas wydawane przez nie ultradźwięki, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Przykro mi ale osobiście uważam to za bajki i żerowanie na nadziei rodziców dzieci w potrzebie. Gdyby dźwięki o określonej częstotliwości miały nas uzdrawiać, już dawno nie byłoby chorób na tym świecie. Delfin nie jest magikiem-cudotwórcą, to tylko wspaniałe zwierzę, którego umiejętności można wykorzystać do pracy z dziećmi, i który bardzo często jest dla tych dzieci silnym motywatorem.

Delfinoterapia w areszcie
Często delfinoterapia odbywa się w sztucznych, zamkniętych zbiornikach o nieodpowiedniej głębokości i stałej wodzie. To trochę jak terapia w zoo, gdzie zwierzęta, w tym przypadku delfiny, trzymane są w niewoli. Brak swobody i brak naturalnego środowiska sprawia, że zajęcia z takim delfinem będą mniej efektywne, często ograniczać się będą wyłącznie do fizycznego kontaktu.

Delfinoterapia z efektem
To jest to, o co w delfinoterapii chodzi, umiejętnie wykorzystuje się naturalne właściwości i umiejętności zwierzęcia, by dziecko mogło wraz z terapeutą i delfinem wykonywać określone ćwiczenia i dzięki temu rozwijać własne umiejętności. W takiej terapii delfin jest partnerem, motywatorem i nagrodą dla dziecka, ale to ono musi pracować. W IDC dochodzą do tego możliwie zbliżone do naturalnych warunki oraz uzupełniające zajęcia w klasie, które tworzą efekt synergii. Taka delfinoterapia, czyli terapia w asyście delfinów ma sens, dlatego wybieramy IDC, mamy bowiem przekonanie, że każdy wydany na terapię grosz przynosi naszej Emilce efekty, które możemy zobaczyć na własne oczy.